Home -> Articles -> 2015 National Leadership & Skills Conference – Photos and list of Medal Winners
SkillsUSA logo

2015 National Leadership & Skills Conference – Photos and list of Medal Winners

SkillsUSA logoThe most medal winners ever! All three of the team members from Baltimore were mrWF travel scholarship recipients and took Silver for Interactive Application & Game Development (High School) and the mikeroweWORKS Foundation brought another team of two from Yakima who took Bronze for Audio-Radio Production.

The event was a huge success – Techspo covered over 20 football fields!

Watch the Opening Ceremony, and view more photos – HERE!
2015 The mikeroweWORKS Foundation and SkillsUSA Competitor Scholarship Winners

1 - Skills Medalist
2 - Skills Medalists
Technical DraftingBrian Barrows,
High School  – Nashua High School South
Gold – Nashua, NH
Welding Sculpture – Sydney Clifton
High School - Sabin-Schellenberg Center
Bronze – Milwaukie, OR
Major Appliance & Refrigeration Technology – Joshua Daniels
College Crowley’s Ridge Technical Institute
Silver – Forrest City, AR
Interactive Application & Game Development Team J (consisting of Phillip Edwards, Kells McDonald III, Isiah Manns)
High – School Western Schl of Tech & Environmental Science
Silver – Baltimore, MD
Quiz Bowl Team F (consisting of Adam Hayman, Cole Rogers, Marcus Sirounian, Tera Filan, Andrew Doxey)
College College of Western Idaho
Bronze – Nampa, ID
Opening and Closing Ceremonies Team G (consisting of Michael Fox, Cassie Lupo, Jonna Holt, Julie Franks, George Haymon, Penny Lindsey, Dallas Scott)
College Tennessee College of Applied Tech-Crump
Bronze – Crump, TN
Advertising Design -  Bethanie Fuhrman
College Macomb Community College
Bronze – Warren, MI
Robotics and Automation Technology Team D (consisting of Clark Bell, Tipton Gray)
College Tennessee College of Applied Tech-Hohenwald
Bronze – Hohenwald, TN
Career Pathways – Business, Management and Technology Team FB (consisting of Kelly Krenek, Ann Yue, Ross Romero)
High School A & M Consolidated High School
Silver – College Station, TX
Outstanding Chapter Team F (consisting of Jacob Lord, Christina Hubbard, Taylor Neuss)
High School Tulsa Technology Center-Peoria
Gold – Tulsa, OK
Audio-Radio Production Team G (consisting of Joel Martinez, Angelino Ortega, M Artinez)
High School Yakima Valley Skill Center
Bronze – Yakima, WA
American Spirit Team E (consisting of Skylar Pece, Ayrial Almy, Hailey Seay)
High School Tulsa Technology Center-Peoria
Bronze – Tulsa, OK
Robotics-Urban Search and Rescue Team D (consisting of Katherine Fidler, Matt Turner)
High School Lewiston High School
Bronze – Lewiston, ID
Prepared Speech -  Chyesa L Wade
High School Saginaw Career Complex
Silver – Saginaw, MI
Engineering Technology/Design Team T (consisting of Leon Gaulin, Devan Kumar, Nicolas Wicker)
High School Montachusett Regional Vo-Tech
Gold – Fitchburg, MA

Brian Barrows Gold medal Technical Drafting_border-1

 

 

Thanks again to Cisco (and you) for all your help and support both in terms of the $20,000 donation to benefit additional students and the Twitter campaign that raised another $20,000. We sincerely appreciate it!

3- Skills Medalists

SkillsUSA - Weed photos_edited-1